back

Про епізоотичну ситуацію в районі, утримання місць захоронення тварин, недопущення несанкціонованої торгівлі

07 лютого 2020

06 лютого відбулось засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при районній державній адміністрації. У засіданні взяли участь заступник голови районної ради Юрій Крепосний, Куликівський селищний голова Наталія Халімон, члени комісії, представники ветеринарної медицини району, керівники господарств та виконуючі обов’язки старост сіл. Засідання проводив голова комісії, перший заступник голови районної державної адміністрації Петро Єрко.

На засіданні розглянули наступні питання:

1. Про епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней (далі АЧС), сказу тварин, лейкозу та заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби (далі ЗВД ВРХ), профілактика високопатогенного грипу птиці.

2. Про стан існуючих місць захоронення трупів тварин, утилізації відходів тваринного походження.

3. Про заходи з недопущення несанкціонованої торгівлі, обігу фальсифікованої продукції, контроль за переміщенням живих тварин і птиці, продукції тваринного походження. Робота спільних мобільних груп.

4. Попередження та недопущення отруєння бджіл при застосуванні засобів захисту рослин для обробки сільськогосподарських посівів.

5. Співпраця з органами місцевого самоврядування щодо проведення заходів з регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами.

6. Про організацію та проведення заходів з лабораторного контролю ефективності пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.

Губський Анатолій Михайлович, в.о. начальника Куликівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, доповів про епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней на території України, області та району.

Також у своїй доповіді зупинився на питанні організації та виконання заходів по лейкозу великої рогатої худоби (далі ВРХ) зазначених у протоколі засідання ДНПК при Куликівській РДА від 09 липня 2019 року № 3 та проаналізував стан поширення захворювання в особистих підсобних господарствах населення району.

Зазначив, що актуальне питання сьогодення – це профілактика високопатогенного грипу птиці, який зареєстровано в сусідніх державах та Вінницькій області. Для району важливим питанням залишається утримання та впорядкування худобомогильників.

Доповів, що для проведення заходів з недопущення несанкціонованої торгівлі, обігу фальсифікованої продукції, контроль за переміщенням живих тварин і птиці, продукції тваринного походження в районі створена спільна робоча мобільна група. Фахівці Держпродспоживслужби щовівторка проводять контроль за виїздною торгівлею.

Ознайомив присутніх з профілактикою хімічного отруєння бджіл. Для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище товаровиробники району повинні суворо дотримуватись заходів безпеки при роботі з ними. Асортимент пестицидів, застосування, норми, кратність обробок мають чітко відповідати Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні.

Наголосив, що власники повинні поставити пасіку на облік та реєстрацію у селищній раді за місцем постійного розташування, обов’язково мати ветеринарно- санітарний паспорт, який видається районною ветлікарнею і є офіційним документом.

Деркач Микола Іванович, начальник Куликівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, надав інформацію про організацію та проведення заходів з профілактики сказу. Повідомив, що проведені кампанії по пероральній імунізації диких м’ясоїдних тварин, а саме, по відстрілу лисиць для відбору проб для лабораторного контролю ефективності пероральної імунізації проти сказу. Відстріляні лисиці всього 53 гол., досліджено серологічно - 41, в поточному році відстріляні та досліджені 5 лисиць. Вірусу сказу не виявлено.

За результатами засідання комісія прийняла наступні рішення та доручила відповідним виконавцям:

1. Активізувати роботу спільних мобільних груп. Забезпечити дієвий контроль та нагляд за переміщенням живих тварин, не допускати незаконного (безконтрольного) переміщення живих тварин, птиці, сировини та продукції тваринного походження без супровідних документів.

Вживати дієвих заходів щодо недопущення обігу фальсифікованої продукції, припинення діяльності стихійних ринків і припинення торгівлі та реалізації живих тварин і сировини з них в інших місцях, де торгівля заборонена.

2. Забезпечити дотримання «закритого» режиму роботи в господарствах де утримуються свині відповідно до п. 5 розділу ІІ Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 року № 111, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2017 року за № 432/30300.

3. Привести існуючі місця захоронення тварин у відповідність до ветеринарно-санітарних Правил, затверджених наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 27.10.2008 № 232, зареєстрованого в Мінюсті України 29 січня 2009 року за № 85/16101.

4. Мисливським господарствам, що знаходяться на території Куликівського району, Куликівській районній державній лікарні ветеринарної медицини з метою контролю ефективності проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу продовжити заходи з відстрілу лисиць відповідно плану.

5. Забезпечити виконання заходів безпосередньо в осередках сказу та на територіях загрозливої зони, в тому числі територіях природно-заповідного фонду, щодо відстрілу диких хижаків, бродячих собак та котів, як таких, що є підозрілі в захворюванні.

Проводити планову роботу по відстрілу диких хижаків та роботу щодо зменшення кількості бродячих собак та котів з наданням щомісячної звітності про виконання до Держпродспоживслужби району.

Заборонити полювання з собаками, невакцинованими проти сказу.

6. Карантинні обмеження з неблагополучного пункту щодо сказу тварин знімати за умови після розгляду звітів про проведені заходи всіх задіяних служб, установ та організацій та лише за умови виконання всіх заходів, передбачених Планом та Інструкцією про заходи боротьби зі сказом тварин, затвердженої наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України 15.03.1994 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 березня 1994 року за № 54/263.

7. Розробити та затвердити програму щодо поводження з безпритульними тваринами та регулювання їх чисельності гуманними методами.

Розглянути питання щодо виділення коштів для стерилізації та чіпування безпритульних собак.

8. Куликівській районній державній лікарні ветеринарної медицини, у разі звернення організацій чи установ, що беруть участь у реалізації місцевої програми з регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами, надавати ветеринарні послуги в частині, що стосується вимог ветеринарного законодавства за рахунок суб’єкта звернення відповідно до наказу Мінагрополітики України від 13.02.2013 № 96.

9. Забезпечити виконання вимог Інструкції з профілактики та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу, затверджено Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 21.12.2007 № 21, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 року за № 12/14703, посилити контроль за дотриманням ветеринарного законодавства та виконанням рішень Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Куликівській районній державній адміністрації від 09.07.2019 № 3,.

10. При вигоні тварин на пасовище, забезпечити обробку всього поголів’я великої рогатої худоби засобами тривалої дії, що забезпечують їх безперервний захист від укусів комах, відповідно до вимог пункту1.5 розділу V (повідомлення про підозру, недопущення розповсюдження хвороби), Інструкції щодо профілактики та боротьби із заразним вузликовим дерматитом великої рогатої худоби, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.04.2017 № 171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2017 року за №535/30403,.

11. Забезпечити дотримання вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці, затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.10.2011 № 547, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 листопада 2011 року за № 1277/20215.

12. Відповідно до статей 30 та 37 ЗУ «Про бджільництво», при застосуванні засобів захисту рослин для обробки медоносних рослин, не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попереджати про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляти дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Обробки проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

13. Відповідно до підпункту 5.26 пункту 5 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» заборонити проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче;

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2км від відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т. п.);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

14. Забезпечити реєстрацію наявних пасік в органах місцевого самоврядування та паспортизацію в районній державній лікарні ветеринарної медицини у встановленому законом порядку.

За матеріалами Куликівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області